چند نکته درباره ترس فلج‌کننده از Loser شدن و برخی مقایسه‌های اشتباه

بازنده شدن

ترس از موفق نشدن چیز بدی نیست، رقابت با دیگران و تلاش برای «السابقون» شدن هم. اما ترس از «Loser‌» شدن چرا! Loser اصطلاحی است که هر چند در فارسی به لغت «بازنده» برگردانده شده، اما به نظر می‌رسد در سبک زندگی امریکایی (که به لطف فیلم‌های هالیوودی بیشتر از سبک زندگی اسلامی-ایرانی با آن آشنا شده‌ایم!) دارای بار معنایی خاص خود بوده و به افرادی گفته می‌شود که در مسایلی مثل درآمد، خانه و ماشین، خانواده، شغل و …نتوانسته‌اند به استانداردهای مطلوب جامعه دست پیدا کنند. با توجه به بار منفی بسیار زیادی که این مساله در سبک زندگی مدرن دارد، به نظر می‌رسد غالب زندگی‌های انسان امروز هم صرفا تلاشی باشد برای فرار از این چاله؛ که نهایتا به چاله عمیق‌تری ختم می‌شود و آن زندگی بر اساس «حرف مردم» از ترس Loser نشدن است! چیزی که خودش بزرگترین باخت است … .

بازنده شدن

هر چند در فارسی شاید چنین اصطلاحی به گستردگی غرب جا نیفتاده باشد و بکار نرود، اما این مفهوم به طور عمیقی وارد سبک زندگی ما هم شده است؛ یا شاید هم از ابتدای بشریت و ذیل تعابیری چون چشم و هم‌چشمی، حسد و … وجود داشته و الان به سنّت تغییرات قرن جدید، صرفا ساخت‌یافته‌ و ماشینی‌تر شده باشد. متاسفانه باید پذیرفت تلاش برای رسیدن به انواع و اقسام استانداردهای مادی تعریف شده و مطلوب جامعه (بدون توجه به اینکه آن استانداردها تا چه حد صحیح هستند) و فدا کردن چیزهایی که شاید شخصا بیشتر دوستشان داشته باشیم در این مسیر، سبک زندگی رایج این روزهای جامعه ما هم هست. و مشکل اصلی وقتی شروع می‌شود که این موضوع از مسایل مادی هم فراتر رفته و در مسایلی مانند تشکیل خانواده، انتخاب مسیر شغلی آینده و … خود را نشان دهد!

به عنوان مثال، در مورد انتخاب مسیر شغلی حداقل می‌توان این را به وضوح دید که بسیاری افراد (و شرکت‌ها) صرفا از ترس شکست احتمالی (که بخشی از طبیعت کار است) حاضر به شروع هیچ بازی و کار جدید و یا تغییری نمی‌شوند! و تعجب‌آور اینکه آیا واقعا شکستی بزرگ‌تر از این وجود دارد!؟ و به قول معروف آیا ریسکی بزرگ‌تر از ریسک‌نکردن (با تدبیر) هست!؟ به نظر می‌رسد این ترس افراطی از شکست، واقعا از خود شکست هم بدتر و فلج‌کننده‌تر باشد؛ به جای ترس اقدام کنیم و ایمان داشته باشیم که اگرچه شاید همه چیز طبق برنامه ما پیش نرود، اما اقدام ما در کنار تقدیر، مسیر بدی را رقم نخواهد زد.

هدف وسیله را جبران می‌کند!؟

در طرف مقابل هم عده‌ای هستند که سعی کرده‌اند این ترس از Loser شدن را به شکلی مثبت و در راستای اهدافشان به کار بگیرند. مثلا چند هفته پیش متن زیر را در یکی از گروه‌های تلگرامی دیدم:

«وقتی یه بازی رو شروع می کنی چاره ای جز ادامه دادن نداری، شوخی که نیست، حرف حیثیت خودت در میونه! چون خیلی بده که یه روز برگردی به خودت بگی چطوری بزدل؟ خوبی ترسو؟» (روزبه معین)

البته اگر «حیثیت» در عبارت فوق ناشی از طرز تفکر خود فرد بوده و به استانداردهایی که خود درست می‌داند اشاره داشته باشد، این جمله دقیقا در راستای هدف متنی است که در حال خواندنش هستید. اما اگر قرار باشد صرفا «ترس از Loser‌ نشدن» بر اساس استانداردهای جامعه را به عنوان محرکی برای نیل به اهداف در نظر بگیریم، هر چند استفاده ابزاری مناسبی به نظر می‌آید، اما فلسفه اشتباه پشت آن همچنان پابرجاست.

چرا نباید خودتان را با کسی مقایسه کنید؟

اما همان‌طور که اشاره شد، موضوع مخرب دیگر در همین رابطه، مقایسه خود با دیگران به شیوه‌ای اشتباه است. خط آغاز مسابقه‌های زندگی، برای همه از یک نقطه نیست. بنابراین نه باید به خاطر موفقیت‌های خودمون نسبت به کسی حس برتری داشته باشیم و نه به خاطر ناکامی‌ها نسبت به دیگران حس شکست.

دیروز کلیپ زیر رو که به زیبایی این مساله رو به تصویر کشیده پیدا کردم. ببینید و در این دوران که خیلی‌ها همه عمر و زندگی‌شون رو مشغول مسابقه دادن با سایرین هستند به بقیه هم نشون بدید.

مشاهده از آپارات:

خط آغاز مسابقات زندگی

(کلیپ باکیفیت‌تر، ولی بدون زیرنویس در یوتیوب رو می‌تونید از اینجا ببینید.)

در دستت چه داری؟

در نهایت دعوتتان می‌کنم به خواندن این حکایت جالب و شاید مرتبط (که فکر می‌کنم پیش‌تر هم در بلاگ قرارش داده بودم) که نقلی است از بودا (و مشابهش را از جانب معصومین (ع) نیز نقل کرده‌اند):

روزی بودا از کنار مردی می‌گذشت و دید که او گردویی در مشت دارد؛ بودا به او گفت: اگر تمام مردم به تو بگویند که آنچه در دست داری دُر و گوهر است، آیا خوشحال می‌شوی؟ فرد جواب داد: نه. سپس بودا گفت: حال اگر گوهری در دست داشته باشی و تمام مردم بگویند این گردو است آیا ناراحت می‌شوی؟ فرد دوباره پاسخ می‌دهد: نه! بودا پرسید: چرا؟ جواب داد: چون می‌دانم این چیزی که در دارم آن نیست که مردم می‌گویند؛ بودا گفت: پس چرا در مورد خودت اینگونه نیستی؟ وقتی خودت می‌دانی که چگونه هستی چنانچه دیگران تصوری بهتری از تو داشتند نباید خوشحال شوی و اگر تصوری بدتر نیز داشته باشند نباید ناراحت شوی … .

در این رابطه بیشتر بخوانید:
تعریف تازه‌ای از ثروت: شما چقدر ثروتمند هستید؟
چرا نباید تلاش کرد همه چیز رو دونست؟ 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *