چرا امروزه “توصیه محتوای رسانه‌ای” یکی از “سخت‌ترین” کارهای دنیاست!؟

پیشنهاد کتاب و فیلم

بهانه نوشتن این مطلب، افزودن لینک “لیست فیلم‌های مورد علاقه‌ام از سایت IMDB” به وبلاگ بود. هر چند اصل این مساله مدت‌هاست فکرم را مشغول کرده است. برخی مواقع که می‌خواهم فیلم، موسیقی یا بعضا کتابی را به دوستی پیشنهاد دهم، این فکر که آیا این پیشنهاد من درست است یا نه به سراغم می‌آید. حقیقت این است که فضای بین‌المللی و غالب رسانه‌ای روزگار ما (با در نظر گرفتن فیلم، سریال، کتاب و … به عنوان رسانه، یعنی جنبه‌ای از آن‌ها که بیشتر مد نظرم است) با احکام شریعتمان ناسازگاری‌هایی دارد و متاسفانه ما هم تا حدی در همین فضا تنفس می‌کنیم و تحت تاثیر آنیم. همچنین برخی آثار نیز ممکن است تنها برای برخی اشخاص خاص مناسب نباشند.
اگرچه در این میان، هستند تولیداتی که مضمون اصلی‌شان قابل دفاع است و در ورای ظاهر خود حرفی برای گفتن دارند، سخنی آن‌قدر ارزشمند که برآیند کلی کار را مثبت می‌کند؛ اما بعضی دیگر ممکن است تنها از جنبه جذابیت‌های داستانی، هنری و … اثری قوی باشند.

شخصا باید اعتراف کنم که قرار گرفتن در این فضا، تاثیرات منفی فرهنگی خود را (در هر دو سطح فرد و اجتماع) به همراه خواهد داشت. چه اینکه متاسفانه امروزه غالب تولیدات هالیوود (به عنوان قطب اصلی سینمای داستانی) در اتمسفری “بی‌خدا” (اگر نگوییم ضد خدا!) ساخته می‌شوند … .

Media Recom

اجازه دهید مجددا به ابتدای نوشته باز گردم، یعنی بهانه نوشتن این مطلب که لیست فیلم‌های مورد علاقه‌ام بود؛ بدیهی است مسایل بیان شده در سطور بالا درباره این لیست نیز صادق است. به علاوه اینکه برخی مواردی که در این لیست قرار داده‌ام، شاید بیشتر علاقه شخصی باشد و بعضا حرف چندان خاصی هم برای گفتن نداشته باشند!
بالاخره همان طور که اشاره شد، این فضا تاثیرات منفی فرهنگی خود را نیز دارد و خواهی نخواهی، کمی استحاله‌ات می‌کند (حداقل درباره من که این طور بوده!) پس لطفا اگر اثری که در این لیست‌ها قرار داده شده به نظرتان جالب آمد، خودتان ابتدا درباره آن سرچ و جستجو کرده و با اطمینان از اینکه آن محتوا از نظر شما قابل قبول است و با پذیرفتن کامل ثواب و عقاب دنیوی و اخرویش، سراغ اثر بروید 🙂
اگر هم در این فضاها نیستید، شاید بهتر باشد اصلا واردش نشوید! شخصا اگر به گذشته برگردم، بیش از قبل به رشد در جنبه‌‌های شخصیتی، اخلاقی، به موازاتِ آشنایی با آثار رسانه‌ای جهان توجه خواهم داشت؛ به‌نظرم هر چه‌قدر به این مساله توجه شود باز کم است … .

در پایان، ان‌شاء الله خدا کمکمان کرده و راه راست را به طرف ما کج نماید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *