پای منبر اینشتین

جمله هایی از اینشتین

بعید است کسی “نقل‌قول‌های” (Quotes) صورت گرفته از اینشتین (یا همان انیشتین خودمان! / تلفظ آلمانی: اینشتین / تلفظ انگلیسی: اینستین / نگارش لاتین: Einstein) را خوانده باشد و برایش لذت‌بخش و شگفت‌انگیز نبوده باشد. هوشمندی و شیطنت “اینشتینی” را می‌توان در تک‌تکشان دید!

جمله هایی از اینشتین

چند ماه پیش، تصمیم گرفتم یک مجموعه گزیده از سخنان اینشتین را به همراه ترجمه مناسبی از آن‌ها گردآوری کرده و در وبلاگ قرار دهم؛ و از آنجا که سنگ بزرگ نشانه نزدن  (یا حداقل دیر زدن!) است و من ذوق‌زده از برخی جملات انیشتین و بی‌صبر برای گفتنشان، فعلا این پست را که شامل چند تا از بهترین quoteهای او (طبیعتا از نظر من) است می‌گذارم، پست مفصل‌تر طلبتان … .

مجموعه نقل قول‌های انیشتین را می‌توانید در ویکی و گودردز بخوانید (و به نظر من حتما بخوانید.) مجموعه گزیده ترجمه شده‌ای را هم می‌توانید در وبلاگ یک‌پزشک ببینید.

برویم سراغ اصل مطلب … چند نقل قول زیبا از اینشتین:

– Try not to become a man of success but rather to become a man of value.

– I am enough of an artist to draw freely upon my imagination. Imagination is more important than
knowledge. Knowledge is limited. Imagination encircles the world.

– The only thing that interferes with my learning is my education.

– Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I’m not sure about the universe

– When you are courting a nice girl an hour seems like a second. When you sit on a red-hot cinder a second seems like an hour. That’s relativity.

_Albert Einstein

پانوشت:
– درباره نقل قول سوم – که اتفاقا مفهومش خیلی زیبا و به جا است – کمی حرف و حدیث وجود دارد. البته سخنان دیگری مشابه این نقل قول از وی و دانشمندان دیگر نقل شده است.
– اینشتین خصیصه‌های جذابی دارد که احتمالا برای همان‌ها عده‌ای از خداپرست بودنش زورشان آمده و مقاله (تعجب نکنید؛ Paper واقعی و دانشگاهی!) نوشته‌اند در بیان توجیهات عجیب و غریب برای اثبات آتئیست بودن اینشتین و عده‌ای هم در تلاشند برای اثبات شیعه بودن وی! 🙂

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *